Herbata 2 w 1, czarna truskawkowo-śmietankowa, stawberry cream ruhunu -Basilur, puszka 125 g Rozwiń

Herbata 2 w 1, czarna truskawkowo-śmietankowa, stawberry cream ruhunu -Basilur, puszka 125 g

Basilur Basilur

Hb. 70239

Nowy

Unikalne zestawienie dwóch rodzajów herbat w połączonych ze sobą puszkach. Strawberry & Cream to czarna herbata z dodatkiem owoców truskawki, papai, płatków dzikiem róży i śmietanki. Ruhunu to czysta, czarna herbata o długich, spiczastych liściach, z regionu Ruhunu.

Zawartość: 50 g herbaty truskawkowej, 75 g czarnej liściastej herbaty, opakowane w elegancką puszkę z tłoczeniami

 

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

47,95 zł

brutto

Wysyłka w ciągu 24h

Bezpieczne płatności Przelewy24

Gwarancja zwrotu do 14 dni

Brakuje 200,00 zł do darmowej wysyłki.

Unikalne zestawienie dwóch rodzajów herbat w połączonych ze sobą puszkach. Strawberry & Cream to czarna herbata z dodatkiem owoców truskawki, papai, płatków dzikiem róży i śmietanki. Ruhunu to czysta, czarna herbata o długich, spiczastych liściach, z regionu Ruhunu. Charakteryzuje się karmelowym aromatem, oraz bursztynowym kolorem naparu.

Puszka górna: czarna herbata cejlońska FBOP, liściasta z truskawką, owocami dzikiej róży, płatkami róż, papają, szafranem oraz nutą truskawki z kremem.

Puszka dolna: czarna herbata cejlońska BOP1, liściasta z regionu Ruhunu, bez dodatków, o długich, pozwijanych liściach i intensywnym smaku.

Wyjątkowa kolekcja dwusmakowych herbat w puszkach. Górna część stanowi mieszankę czarnej herbaty cejlońskiej z domieszką płatków kwiatowych i kawałków owoców. Dolna część to czysta czarna herbata cejlońska bez aromatów i domieszek.

Górna część 50 g, dolna 75 g.

Waga netto: 125 g

Skład: Góra - czarna liściasta herbata cejlońska (35%) z dodatkiem papai (1,6%), truskawki (1,2%), owoców róży (0,4%), płatków róży (0,2%), krokoszu barwierskiego (0,2%) oraz z naturalnym aromatem truskawki (1%) i śmietanki (0,4%). Dół - czarna liściasta herbata cejlońska bez dodatków (60%)

Kraj pochodzenia: Sri Lanka

Gatunek: FBOP (Flowery Broken Orange Pekoe) /  BOP1 (Broken Orange Pekoe 1)

Czarna Herbata:
Najbardziej popularny rodzaj herbaty. Poddana jest długiemu procesowi produkcji. Podstawowe etapy to: więdnięcie, zwijanie, fermentowanie i suszenie. O walorach smakowych decydują takie czynniki jak: kraj pochodzenia herbaty, plantacja, czas zbiorów czy stopień zwiędnięcia.

Czarne herbaty cejlońskie uznawane są za najlepsze na świecie. Starannie dobrane górne liście z krzewów dają napar godny polecenia koneserom.

Sposób parzenia:
Łyżeczkę herbaty zalać gorącą wodą o temp. 95 st. C (tzw. biały wrzątek; gorąca niewrząca), parzymy na dwa sposoby:
- Przy parzeniu krótkim do 3 minut , napar jest orzeźwiający i pobudzający.
- Przy parzeniu dłuższym do 5 minut, daje napar o działaniu relaksującym.

Zbyt długie parzenie, powoduje cierpkość w smaku naparu.

Liście czarnej herbaty nadają się wyłącznie do jednokrotnego zaparzenia.

 

 

 

 

Typ herbatyLiściasta

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Zgadzam się

Nasza strona WWW używa cookies. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody możesz zablokować cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej lub opuścić stronę.